عسل

عسل کنار با رنگ زیبای عقیقی و طعم شیرینی زیاد و عطری دلنشین ، حاصل برداشت زنبور های کارگر عسل از شهد درخت کنار یا سدر می باشد ، که غالبا در مناطق گرمسیر مانند جنوب فارس ، هرمزگان ، سیستان و بلوچستان ، خوزستان و بوشهر به دست می آید .

عسل های متفاوتی از درخت سدر وجود دارند که مزه و بو وغلظت آن ها از یک قسمت تا جای دیگر باهم فرق می کند ولی در کل همگی دارای عطر و رایحه بی نظیرو فوق العاده می باشند .

عسل کنار به عسلی اطلاق می شود که قسمت اعظم شهد آن از درخت کنار باشد ، در واقع اگر بیش از ۵۰ درصد و یا حتی ممکن است تا ۸۵ درصد از منبع شهد از یک گونه گل تامین شود ،  که در این مواقع می توان گفت عسل به نام آن گل خاص نام گزاری می شود ، اما درصدهای بالاتر از این موارد غیر معمول می باشد ، زیرا هرچه قدر بگوییم زنبور عسل به گل وفاداری نشان می دهد ولی بازهم به ندرت پیش می آید که این وفاداری مختص یک نوع گل و مطلق باشد ، زیرا یکی از این دلایل وجود سلامتی مورد نیاز برای زنبورها می باشد که برای برخورداری از آن باید به طیف گسترده ای از گل ها و گرده ها سر بزنند ، و این امکان ندارد که بگوییم زنبور عسل به طور ۱۰۰ درصد از یک گل یا گیاه شهد تهیه کند و به دیگر گل ها یا گیاهان کاری نداشته باشد .

در واقع برای نامگذاری هر عسل در مناطقی که بیشتر گل یا گیاه از یک گونه باشند عسلی که در فاصله زمانی ۱ الی ۲ روز بعد از تمام شدن شهد آن گیاه یا گل برداشت می شود را به نام همان گیاه یا گل نام گذاری می کنند .

 عسل کنار را در اواخر تابستان و اواسط پاییز برداشت می کنند ، که در واقع فصل گل دهی این گیاه نیز در همین زمان می باشد و چون در این زمان هیچ گونه گیاه گل دار در نواحی تحت پوشش وجود ندارند این عسل یکی از خالص ترین عسل ها می باشد و درصد بیشتر شهد تهیه شده به وسیله زنبورهای عسل نیز از همین گیاه یعنی کنار می باشد .

عسل

 عسل کنار از نظر طب سنتی :

عسل کنار از نظر طب سنتی دارای طبعی سرد و خنک می باشد  بر خلاف دیگر عسل ها که دارای طبع گرم هستند ، این عسل برای کسانی که طبع گرم دارند و معمولا از خوردن عسل امتناع می کنند گزینه بسیار مناسبی می باشد  .

عسل کنار بیشترین خاصیت را در تقویت قوای جنسی دارا می باشد تا آنجایی که در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از آن به عنوان عسل جنسی نام می برند و یکی از عسل های محبوب در بین اعراب به شمار می رود و از دیر باز یکی از هدایای ارزشمند به عنوان پیشکش وخلعت برای پادشاهان فرستاده می شد .

در طب بوعلی یکی از توصیه های جنسی برای سرد مزاجان عسل کنار می باشد که در تقویت قوای جسمی و جنسی نقش موثری دارد و ضعف جنسی را برطرف می کند و علت آن به طبع سرد عسل مربوط می شود ، زیرا باعث کاهش حرارت بدن شده و از بیرون آمدن انرژی و گرما ی بدن جلوگیری می کند که خود در تقویت و نیروی جنسی بسیار موثر می  باشد .

عسل

علت کف کردن عسل کنار :

عسل کنار بعد از برداشت شدن کف می کند و دارای رنگ روشن نیز می باشد که پس از مدتی به حالت عادی برگشته و کف از بین می رود و رنگ عسل نیز به حالت طبیعی خود یعنی تیره بر می گردد ، همچنین رنگ عسل پس از ماه ها تیره تر می شود و رنگ عقیقی یا جیگیری به خود می گیرد و اگر باز عسل مخلوط شود همین امر اتفاق می افتد و کف حاصل می شود و تا خوابیدن دوباره کف زمان لازم است .

 علت کف کردن عسل کنار به طبیعی بودن یا تقلبی بودن و نامرغوب بودن عسل ربطی ندارد و دلیل آن بر می گردد به خود گیاه سدر یا کنار ، از دلایل مهم کف کردن عسل کنار وجود مقادیر زیادی ساپونین در آن می باشد که از ارزش غذایی بالایی نیز برخوردار است ، کنار از جمله گیاهان دارای گلیکوزیدهای گیاهی می باشد که این گلیکوزیدها در واقع با نام ساپونین ها شناخته شده هستند ، این ویژگی را در سفیده تخم مرغ نیز می توان یافت که اگر آن را مخلوط کنیم باعث به وجود آمدن کف می شود ، وجود ساپونین ها در عسل کنار باعث ارزش غذایی بالا و دارویی این نوع عسل می باشد .

عسل

بهترین طریقه مصرف عسل کنار :

 با مخلوط کردن دو تا سه قاشق عسل کنا در آب ولرم و اضافه کردن یک عدد لیموی  ترش و تازه به این محلول یک نوشیدنی مقوی و طبیعی به دست می آید ، این شربت  دارویی بسیار مفید با خاصیت ضد سرطانی و ضد عفونی کننده می باشد و یک  داروی موثری برای سرماخوردگی نیز به شمار می رود که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند ، همچنین از وجود ویتامین سی بالا ، حاصل از لیموی طبیعی در این نوشیدنی نیز بهره می برید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.