خرید انجیر

انجیر استهبان

انجیر یکی از مهمترین محصولات کشاورزی استهبان است و فصل برداشت انجیر در استهبان از اواخر مرداد هر سال آغاز و معمولا تا پایان مهر ادامه دارد. انجیرستان های استهبان حدود 24 هزار هکتار است که بزرگترین انجیرستان دیم جهان است. کشت دیم یعنی کشتی که آبیاری فقط توسط باران و برف انجام می شود.

انجیر دارای ارقام مختلفی است که ۹۸ درصد آن رقم سبز و ۲ درصد نیز ارقام متی (matti) ، سیاه، شاه انجیر و رونو   (rono)  است.

جهت خرید انواع انجیر کلیک کنید

برداشت انجیر خشک استهبان

درختان  انجیر در استهبان پس از ۶ ماه کار و تلاش کشاورزان و باغداران در رسیدگی به انجیرستان های خود به ثمر می نشینند. جمع آوری انجیر از اواسط مرداد ماه هر سال شروع شده و حدود ۴۰ روز و هر روز تقریبا ۸ ساعت این کار، با تلاش کارگران و باغداران سختکوش صورت می گیرد.میزان برداشت انجیر در هر سال متفاوت است که حدود ۹۵ درصد آن بصورت انجیر خشک در انواع مختلف فرآوری و بسته بندی شده و به بازارهای داخلی و خارجی روانه می شود. البته اکثر این بسته بندی ها بصورت بسته بندی فله ای است و بعد از خروج انجیر از کشور در کشورهایی مانند چین و هنگ کنگ در بسته بندی های بسیار شیکی قرار می گیرد و به کشور های دیگر صادر می شود.

اصل و قدمت درخت انجیر

وطن اصلی درخت انجیر در دنیای قدیم یعنی اروپا- آسیا در نواحی مدیترانه و در ایران درخت انجیر به ویژه نوع خودرو یا کوهستانی آن که به انجیر کوهی نامور و بسیار قدیمی است. رویشگاه‌های انجیر خودرو یا کوهی در ایران شهرهایی نظسر استهبان در فارس قهستان در خراسان و منطقه زیبد است. آثار این درخت در آخر عهد دوم (کرتاسه) دیده شده و در عهد چهارم در اطراف دریای مدیترانه مورد کشت قرار گرفته‌است. در مصر از ۲۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح کاشت درخت انجیر مرسوم بوده‌است.

یهودیان قدیم نیز درخت انجیر را می‌شناخته‌اند و از یک نوع انجیر که فیکوس سیکوروس می‌باشد در تورات یاد شده‌است. یونانیان قدیم نوع اصلاح شده این درخت را تحت نام انجیر آتیک (Attic) می‌شناخته‌اند و رومیها این درخت را با معتقدات مذهبی خود مخلوط کرده آن را نشانه سعادت و پیشرفت و ترقی روزافزون می‌دانسته‌اند. در قرآن نیز، به این میوه سوگند یاد شده و سوره‌ای به نام این میوه نام‌گذاری شده‌است.

انجیراستهبان

مشخصات گیاه شناسی

برگ درخت انجیر پنجه‌ای و دارای ۳ تا ۵ لوب می‌باشد که مورد استفاده در لوگوی صد یک نیز هست.شاید جالب باشد بدانید قسمتی که به اسم میوه انجیر معروف است و مورد تغذیه انسان قرار می‌گیرد در حقیقت میوه نیست بلکه زائده میان ‌تُهی است که گلهای انجیر به تعدادی زیاد در داخل آن قرار گرفته‌اند و مواد قندی در این زائده جمع می‌شود. گلهای نر و گلهای ماده درخت انجیر از یکدیگر جدا هستند.

جهت خرید انواع انجیر کلیک کنید

تولید انجیر در جهان

در سال ۲۰۱۷ تولید جهانی انجیر نزدیک به ۱٫۱۵ میلیون تن بوده‌است، که ترکیه با ۲۶٪ تولید در صدر تولیدکنندگان انجیر قرار دارد. این کشور به همراه مصر و مراکش ۵۴٪ انجیر جهان را تولید می‌کنندبعد از این سه تولید کننده کشور مراکش قرار دارد و در رتبه پنجم ایران. اما کیفیت انجیر های تولیدی در چهار کشور دیگر به قدری نامطلوب و ناموزون است که در تمام دنیا انجیر را با نام ایران و بطور معمول به نام انجیر می شناسند .

جهت خرید انواع انجیر ارگانیک کلیک کنید

انجیراستهبان

دسته بندی انجیردر استهبان

در اَزمنه های قدیم،یه چیزی تو مایه های 300 سال پیش شایدم بیشتر، وقتی کشاورزهای استهباناتی با هزار مشقت و سختی انجیرهاشونو جمع میکردن،تازه میرسیدن به غول مرحله آخر?، یعنی جداسازی انجیرها از هم. انجیرهای درشت یه طرف، انجیر های ریز طرف دیگه، انجیرهایی که دهانشون باز شده یه طرف انجیرهایی که دهانشون بسته اس یه طرف دیگه، انجیرهای دهان باز درشت یه طرف انجیرهای دهان باز کوچیک یه طرف دیگه، و خلاصه اینقدر اینو تکرار میکردن تا میرسیدن به صد تا انجیر بسیار خوب و درشت و با کیفیت.

 اونوقت یکی از این صدتارو که بهترین انجیر بوده انتخاب میکردن و بهش میگفتن انجیر صد یک که به این مدلش میگن انجیر صد یک پَرَک، چرا میگن پَرَک؟ چون دهان انجیر به طور کامل باز شده و انجیر پَر دار شده. به انجیری که از پَرَک کوچیکتره و کاملا پَر دار نشده میگن انجیر صد یک گُل، چون دهانش باز و شبیه گل شده. به انجیر کوچیکتر از گل میگن انجیر صد یک غنچه چونکه مانند یه غنچه است و دهان انجیر به طور کامل باز نشده.

بقیه انجیرها هم به انجیر های A  و 2A و 3Aمعروفن(البته اینا 10 بیست ساله مُد شده) پس شد 6 مدل انجیر به علاوه ریزترین انجیر که معروفه به انجیر کورَک که معمولا توی صنایع غذایی مثل شربت سازی و مسقطی و کیک و نوشیدنی و این چیزا کاربرد داره.

جهت خرید انواع انجیر کلیک کنید
لطفا به پیج اینستاگرام ما سر بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.