زعفران استهبان

زعفران استهبان

استهبان هم مثل تمام شهرهای استان فارس قدمتی چند هزار ساله داره. تا حالا سرستون های بسیاری از دوره هخامنشی در بخش ایجِ استهبان کشف شده. البته کشف این سرستون ها توی شهرهای استان فارس یه اتفاق کاملا معمولیه و قدمت شهرهای استان فارس حداقل به 3000 سال پیش بر میگرده. استهبان واژه‌ای پهلوی و از عبارت «سته» «بان» به معنای «نگهبان شهر» تشکیل شده.میگن علت نامگذاری شهر این بوده که استهبان بین دو شهر «فسا» و «نیریز» که انبار غله حکومت هخامنشیان بوده قرار داشته(هنوزم داره) و به نوعی از این دو شهر نگهبانی میکرده.

چگونه زعفران اصل را از زعفران تقلبی تشخیص دهیم؟

برای خرید زعفران ناب استهبان کلیک کنید

اما …

اما یه داستان خیلی جالب هست که اگه بشنوین قطعا یخ میکنین!

«بیشتر مردم استهبان معتقدن زمانی که هیچ جای ایران زعفران کِشت نمیشده، استهبان مزارع زعفران داشته» و قدمتش حتی از انجیرستان های 300 ساله استهبان هم بیشتره!

خواص زعفران برای زنان

حتی میگن توی گل نوشته های تخت جمشید هم اسمی از کشاورزی این منطقه اومده البته ما هرچی گشتیم چیزی پیدا نکردیم. بعید هم نیست چون توی الواح گلی تخت جمشید نام بیش از 300 منطقه آورده شده و چون هنوز ترجمه کاملی از الواح نیست اطلاعات ناقصه.

میگن بعدها زعفران از استهبان به خراسان منتقل و به مرور زمان به کشت اصلی مردم شهرهای خراسان تبدیل شده. برخی کشاورزان و تاجران قدیمی خراسان نیز این مطلبو تایید میکنن و معتقدن که زعفران از استهبان به خراسان رسیده.

خرید زعفران از کشاورز

 

 تفاوت این زعفران با  خراسان در عطر و طعم بسیار زیادِ زعفران استهبانه تا حدی که حتی یه فرد معمولی که هیچ شناختی از زعفران نداره با یک مرتبه مقایسه میتونه به راحتی تفاوت زعفران استهبان  و زعفران خراسان متوجه بشه. خب این باعث شده برخی از تاجران خراسانی و استهبانی با انتقال زعفران خراسان به استهبان، با بسته بندی و حک نام زعفران استهبان محصولشونو به فروش میرسونن! که اعتراض شدید زعفران کاران استهبانیو به همراه داشته.

نکته ی دیگه ای که وجود داره اینه که رنگ دهی این محصول کمی کمتر از رنگ دهی زعفران خراسانه. قدرت رنگ دهی زعفران استهبان روی 190 الی 240 هست در حالی که رنگ دهی زعفران باید بیش از 180 باشه. قدرت رنگ دهی زعفران خراسان هم بیش از 200 هست و گاها تا 300 هم میرسه اما به هیچ عنوان عطر و طعم زعفران استهبانو نداره.

اگه زعفران خراسان و زعفران استهبانو کنار هم بذارید این عطر و طعم به وضوح قابل تشخیصه. این خصوصیت باعث شده برخی ها با تبلیغ بر روی رنگ دهی زعفران خراسان سعی در به حاشیه بردن ویژگی اصلی زعفران که عطر و طعم زعفرانه، داشته باشن و تا حدودی هم تونستن به هدفشون برسن.اما فکرشو هم نمیکردن که روزی سر و کله ما پیدا بشه و شفاف سازی کنیم!???.

فرق رنگ با طعم و مزه هر محصولی مثل هندونه ی قرمزیه که هیچ طعم و مزه ای نداره. خب حالا رنگ دهی مهمه یا طعم  و مزه؟… (این مثالو زدم تا همه متوجه کلاه گشادی که سرشون رفته بشن)

زعفران استهبان

خلاصه که کشت زعفران در استهبان ادامه داشته اما به دلایل نامعلومی مزارع زعفران در استهبان بسیار کم شده و فقط تعداد کمی از کشاورزها برای مصرف درون شهری زعفران کشت میکردن تا اینکه بعد از سالها کشاورزها به ارزش زعفران پی بردن و چند سالیه که دوباره رو آوردن به کشت زعفران و کم کم زمین های کشت زعفران در حال افزایشه.

زعفران و خواص معجزه آسای آن برای زنان

مشکل اساسی که تقریبا در همه جای کشور و ایضا استهبان وجود داره مشکل کم آبیه. امیدواریم خداوند درهای رحمتشو به سوی مردمان ایران باز کنه و مشکل کم آبی از بین بره . البته ضعف مدیریتی در کنترل آب کشور کاملا مشهوده. امید به روزی که با تدبیر همه جانبه و تکیه به توان جوانان با انگیزه و ایده پرداز حداکثر مشکلات جامعه حل بشه. ان شاءالله

無花果乾,伊朗無花果,無花果乾

無花果乾,伊朗無花果,無花果乾

無花果乾,伊朗無花果,無花果乾 無花果乾,伊朗無花果,無花果乾 無 花果乾  伊朗 無花果  無花果乾 自古以來 就因其甜味和特 性而受到人們的歡迎。 無花果  乾富含必 需營養素、纖維 和天然糖分,不僅味道鮮美,   而且具有多 種健康益處,如無花 果乾所示。要購買無花 果乾,請通過 WhatsApp 聯繫我們。+989179129030 在我們深入探討吃無花果乾的 最佳時間之前,讓我們仔細 看看它們的營養成分。 無花果乾是膳食纖維的極好 來源,可以幫助調節消

ادامه مطلب >

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس کپتچا گوگل مورد نیاز است که تابع گوگل است سیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط استفاده.

Iبا این شرایط موافقید.

;