صد یک
جستجو کردن

چگونه زعفران اصل را از زعفران تقلبی تشخیص دهیم؟

تشخیص زعفران اصلی از تقلبی

این روزها فروش کالای تقلبی بسیار رایج شده است. کالاهای تقلبی در سراسر دنیا به وفوور یافت می شوند و این در حالی است که کشور چین بزرگترین تولید کننده کالاهای تقلبی است.


جهت خرید زعفران اصل کلیک کنید

زعفران

بحث اصلی ما بر روی زعفران است. زعفران ادویه ای با خواص بسیار است که بیش از 85 درصد آن در ایران تولید می شود . اما به دلیل سوء مدیریت های موجود درآمد سالانه آن فقط 300 میلیون دلار است که این یعنی فاجعه مدیریتی در تولید و فروش یک محصول که عمده تولیدات آن در ایران است. شاید باورتان نشود اما گردش مالی گیاهان دارویی در دنیا بیش از 120 میلیارد دلار است.

از آنجایی که تشخیص زعفران اصل از تقلبی برای عموم مردم دشوار است تیم صد یک با ارائه این مقاله اطلاعاتی برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی را در اختیار شما می گذارد.

خواص زعفران برای زنان

1-در میان ادویه ها زعفران بسیار گران ‌قیمت است، از گذشته تا به امروز سوداگران با دستکاری در آن سودجویی میکردند و گفته شده که در قدیم مجازات تقلب در زعفران گاهی اعدام بوده ‌است. بیشترین تقلب در زعفران مربوط به گیاهی به اسم گلرنگ است که شباهت بساری به زعفران دارد. اما اگر یکبار زعفران اصل را در کنار گلرنگ ببینید برای دفعه بعد تشخیص آن دو از یکدیگر بسیار ساده خواهد بود.

چگونه زعفران اصلی را از زعفران تقلبی تشخیص دهیم؟

2-روش بعدی تقلب در زعفران کاکُل ذرت است . اگر هنگام شیر بلال کردن به ذرت دقت کرده باشید رشته های بسیار زیادی از تاج ذرت بیرون زده است که در رنگ های سفید ، سبز روشن ، زرد و گاها قهوه ای روشن دیده می شود. این رشته ها شباهت بسیار عجیبی به زعفران دارند که اگر رنگ شده کاکل ذرت را در کنار زعفران اصلی ببینید تشخیص آن برای عموم بسیار دشوار است.

چگونه زعفران اصلی را از زعفران تقلبی تشخیص دهیم؟

3-روش دیگر تقلب در زعفران افزایش وزن خود زعفران است. یعنی یک نفر زعفران اصلی در اختیار دارد اما با روش هایی که به آن اشاره خواهیم کرد وزن زعفران اصلی را افزایش می دهد تا سود بیشتری ببرد.

مثلا افزودن یا اسپری کردن آب و نمک، اسپری کردن آب و شکر ، اسپری کردن انواع روغن، اسپری کردن نوشابه و … که باعث افزایش وزن زعفران اصل می شود و گاها وزن زعفران اصل را تا 400 درصد افزایش می دهد. یعنی اگر کسی یکی از این کارها را با زعفران انجام دهد می تواند یک مثقال زعفران را از نظر وزن به چهار مثقال زعفران تبدیل کند . هر مثقال برابر با چهار و شش دهم گرم است (4.6 گرم)

4-روش بعدی تقلب در زعفران رنگ کردن رشته های خود زعفران است. در واقع رنگ کردن رشته های انتهایی زعفران با رنگی به نام تارتارین. این رنگ کردن باعث رنگدهی بسیار زیاد و البته بسیار سریع زعفران میشه در حالی که زعفران اصلی با گذشت زمان حداقل 20  تا 25 دقیقه ای رنگ دهی می کند.

زعفران سرگل

زعفران چیست؟

اول بیایید بدانیم زعفران چیست .چیزی که به عنوان زعفران مورد مصرف قرار می گیرد در واقع رشته کامل خامه گل های گیاه زعفران است  که این خامه در همه گیاهان گلدار وجود دارد و تقریبا شکل آن مانند یک شیپور بسیار بلند است. پس اولین و ساده ترین راه تشخیص زعفران دقت در شکل زعفران خریداری شده است. رشته زعفران از بالای مادگی تخمدان گل زعفران جدا می شود و اگر از پایین به بالا به رشته زعفران نگاه کنیم رنگ آن از سفید یا سبز خیلی روشن شروع می شود و هرچه به سمت کلاله زعفران پیش میرویم زنگ آن به قرمز پر رنگ تبدیل می شود.راه دوم تشخص زعفران اصل دقت در رنگ رشته زعفران است

چگونه زعفران اصلی را از زعفران تقلبی تشخیص دهیم؟

با تصاویری که در بالا آوردیم تشخیص چشمی زعفران اصل از تقلبی امکانپذیر است اما در مورد رنگی کردن و یا افزایش وزن آن به این نکات توجه کنید:

1-زعفران مزه ای تلخی دارد.

برای این کار یک رشته از زعفران را با دندان های جلو بشکنید و مزه کنید مزه آن بدون هیچ تردیدی باید تلخ باشد. پس اگر مزه آن شیرین یا شور بود در آن تقلبی صورت گرفته است.

2-زعفران چرب نیست.

اگر زعفرانی دیدید که چرب است بی شک در آن تقلبی شده است.برای این کار مقداری زعفران اصل را بین دستمال کاغذی بریزید اگر رد چربی گذاشت تقلب شده است.

3-زعفران بوی بسیار فوق العاده ای دارد.

4-سرعت رنگ دهی زعفران کم است. زعفران نباید بلافاصله در آب داغ رنگ بدهد. حداقل زمان لازم برای رنگ دهی کامل زعفران 20 تا 25 دقیقه است

5- رشته زعفران شیپوری شکل است و معمولا بین 5 تا 15 سانتی متر طول دارد.

زعفران استهبان

حال با توجه به همه این توضیحات تیم صد یک با شناسایی کشاورزان زعفران کار استهباناتی و نظارت بر نحوه کشاورزی آن ها موفق به تولید زعفران اصل شده است. گل زعفران صد یک بطور مستقیم از زعفران کاران و در حین چیدن گل زعفران تهیه می شود و در کارگاه صد یک رشته زعفران از گل جدا می شود. تیم صد یک افتخار دارد که با تولید و ارائه زعفران ارگانیک استهبان سهمی در سلامت خانواده های ایرانی دارد و در تلاش است تا کشاورزی ارگانیک را به دیگر محصولات مصرفی خانواره های ایرانی گسترش دهد.
برای پیوستن به اینستاگرام صد یک کلیک کنید

زعفران و خواص معجزه آسای آن برای زنان

بسته بندی و فروش عمده انواع مغز و فرآورده های آن‌ها

مغزیجات سرین

  مغزیجات سرین – فرآوری، بسته بندی و فروش عمده انواع مغز و فرآورده های آن‌ها پیدا‌کردن یک مرکز معتبر که هم‌زمان خدمات فرآوری، بسته‌

ادامه مطلب >

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

;